- pusty koszyk -
0 szt.

FAQ - Częste pytania

Jaki będę miał zasięg na jedno ładowanie akumulatora?

Zasięg jest zależny od ilości energii „zmagazynowanej“ w akumulatorze. W wypadku np. akumulatora 36 V i 10 Ah mamy do dyspozycji 360 Wh. Ta energia wystarcza na zasięg w granicach około 40 – 80 km. Przedział określający zasięg jest stosunkowo duży, bo na zasięg ma wpływ wiele czynników dodatkowych. Zasadniczy wpływ na zasięg mają następujące czynniki: waga rowerzysty, profil terenu, użyty stopień wspomagania, styl jazdy, nawierzchnia. Kolejne czynniki wpływające na zasięg to: wiatr czołowy, ciśnienie w oponach, temperatura powietrza, sposób korzystania z przerzutki itp.    

Jakiego typu akumulatory używane są w rowerach elektrycznych marki LOVELEC?  

We wszystkich rowerach elektrycznych marki Lovelec używane są jakościowe i wypróbowane akumulatory z technologią Li-ion (technologia ta używana jest np. w akumulatorach telefonów komórkowych lub laptopów). Rowery elektryczne Lovelec nikdy nie są wyposażane w akumulatory ołowiowe (takie, jak akumulatory samochodowe)! Technologia Li-ion jest w pełni bezpieczna i u takich akumulatorów nie ma tzw. „efektu pamięci“, co umożliwia komfortowe doładowanie akumulatora w którymkolwiek momencie.      

Jak długo trwa doładowanie akumulatora i ile ono kosztuje?  

Jedno doładowanie akumulatora trwa około 34 godzin. Zużycie energii jest minimalne, więc jedno doładowanie kosztuje około 0,30 do 0,50 złotych! Jakim innym środkiem transportu przejedziesz tak tanio 40–170 km?      

Czy jest potrzebne doładowywanie akumulatora po każdej przejażdżce?  

Nie jest potrzebne. Akumulator ma po pełnym załadowaniu pewną ilość energii. Powiedzmy, że ta energia wystarcza na przejechanie 60 km. Jeżeli jeździsz na przykład do pracy 10 km, a wracając do domu przejeżdżasz kolejne 10 km, to jedno ładowanie akumulatora wystarczy Ci na 2 do 3 dni dojeżdżania do pracy. Ładowanie akumulatora każdy dzień jest więc zbędne.    

Jak konserwować akumulator zimą?  

Nie przechowuj akumulatora w mrozie. Dla akumulatora idealna jest temperatura pokojowa. Jeżeli zimą nie jeździsz na swoim rowerze elektrycznym, to conajmniej raz na dwa miesiące doładuj swój akumulator (nawet jeśli nie korzystałeś z roweru). W  ten sposób utrzymasz akumulator w dobrej kondycji. Jeżeli chcesz korzystać z roweru elektrycznego zimą w niskich temeraturach, to spokojnie możesz. Należy się jednak liczyć z faktem, że w temperatutach ujemnych zasięg będzie o nieco krótszy.    

Czy rower elektryczny nie jest za ciężki?  

Rowery elektryczne Lovelec zostały zbudowane na jakościowych ramach aluminiowych z użyciem klasycznych części rowerowych. Ich waga jest więc taka sama jak u zwykłych rowerów. Dodatkowo wozisz tylko akumulator i silnik, co przedstawia razem około 5 kg. Obawy z wagi roweru elektrycznego są więc zbędne, bo silnik pomoże Ci tak znacząco, że masa roweru nie gra podczas jazdy żadnej roli. A jeżeli chcesz rower prowadzić idąc pieszo, to masz do dyspozycji przycisk, który włączy wspomaganie do prędkości 6 km na godzinę.      

Co się stanie, jeżeli mój rower elektryczny zmoknie podczas ulewy?

System elektryczny rowerów Lovelec jest wodoodporny, możesz więc spokojnie korzystać z roweru nawet w dni deszczowe. Nie musisz się obawiać zwykłego zmoknięcia. Uważaj jednak podczas czyszczenia roweru - nie używaj strumienia wody pod dużym ciśnieniem.    

Czy różni się serwis i konserwacja roweru elektrycznego od serwisu zwykłego roweru?

Serwis i konserwacja klasycznych części rowerowych nie różni się w niczym. Komponenty elektryczne nie wymagają żadnej specjalnej konserwacji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zimą należy doładować akumulator conajmniej raz na dwa miesiące (nawet jeśli rower nie jest używany!). Podczas czyszczenia roweru nie używaj strumienia wodnego pod dużym ciśnieniem. Rower umyj za pomocą szmatki, a następnie go wysusz. Jeżeli jeździsz na rowerze zimą, wtedy wskazane jest jego częstsze czyszczenie. Sól drogowa może powodować korozję i brak kontaktu w częściach elektrycznych  

Jaka jest żywotność akumulatora?

Akumulatory stosowane w rowerach elektrycznych Lovelec wytrzymują 750 – 1000 ładowań bez znaczącej straty pojemności. Potem pojemność akumulatora stopniowo maleje (znasz ten sam efekt z telefonem komórkowym). Zmniejszona pojemność nie ma wpływu na to, jak mocno Ci rower pomaga, ale wpływa na skrócenie zasięgu. Jeżeli jednak założymy, że bardzo aktywny kolarz przejedzie w ciągu roku około 6 000 km (kto z nas tyle przejedzie?), to doładowuje on akumulator 100 x za rok. Nawet w wypadku tak intensywnej eksploatacji roweru elektrycznego akumulator wytrzymuje spokojnie 7,5 lat, a zasięg pozostaje taki sam.    

Jak mogę wydłużyć zasięg na jedno ładowanie?  

Utrzymuj swój rower w dobrym stanie: wykonaj klasyczny serwis i konserwację jak u zwykłego roweru, zadbaj o właściwe ciśnienie w oponach, dbaj by naoliwić łańcuch, mechanizm korbowy, osie, przerzutkę. Podczas jazdy używaj przerzutek we właściwy sposób. Jeżeli zależy Ci na naprawdę dużym zasięgu, to pomyśl o zakupie opcjonalnego mocniejszego akumulatora. Jeżeli zastosujesz akumulator o pojemności 15,4 Ah, to zasięg będziesz miał nawet do 160 km na jedno ładowanie. Zastanów się jednak, czy naprawdę jest Ci potrzebny aż tak duży zasięg. Jak długie są Twoje etapy teraz? Czy aby naprawdę wytrzymasz siedzieć na rowerze 6 godzin bez przerwy? Pamiętaj, że możesz ze sobą zabrać ładowarkę i w ramach przerwy możesz lekko podładować akumulator w przydrożnej restauracji. Z naszych doświadczeń wynika, że zasięg w granicach 60 do 80 km jest jak najbardziej wystarczający.    

Skąd wzięła się marka Lovelec?  

Lovelec to czeska marka rowerów elektrycznych.  Rowery Lovelec są skonstruowane tak, by odpowiadały wymaganiom klientów w Polsce, Czechach, na Słowacji, w Austrii i w Niemczech. Wszystkie użyte komponenty tych rowerów to jakościowe części renomowanych producentów i marek.